Bing Webmaster site ekleme nasıl yapılır ? | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

Bing Webmaster site ekleme nasıl yapılır ?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bing Sitemap kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Bing Webmaster site ekleme nasıl yapılır ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 91 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bing Sitemap
Konu Başlığı Bing Webmaster site ekleme nasıl yapılır ?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
Paylaşım Ekibi
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,010
Yaş
33
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
32
  • Öncelikle sayfasına giriş yapalım.
  • Oturum açın. Bunun için ister bir microsoft hesabı (outlook.com gibi), ister bir google hesabı (yani gmail gibi.) veya Facebook hesabınız ile login olabilirsiniz. Ben Google yani gmail hesabım ile sisteme login oluyorum.
  • Giriş yaptığınızda sol üst köşede “My sites” altındaki alana site adresinizi yazıp “Add” butonuna tıklayın. (Başında http / https ile birlikte)
bing site eklemeSitenizi ekledikten sonra, bir sonraki sayfada sitemap dosya yolunuzu yazmanızı isteyecek bir ekran gelecek. Sitemap xml dosyanızın yolunu yazın. Yoast kullananlar, sitemap_index.xml yazabilir mesela. (Başına http / https ve domain adınızı da yazarak tabi.) ve ardından “ADD” butonuna tıklayalım.

When do you receive the most traffic to this site for your local time of the day?.” alanında “All Day” seçili kalsın, burayı değiştirmenize gerek yok.


bing sitemap eklemeBing site doğrulama ekranı ilie karşılaşacaksınız. 3 yöntem bulunuyor ve üçüncü yöntem çok gereksiz ve daha fazla zahmet oluşturduğu için onu hiç anlatmayacağım.

En sık kullanılan 2 yöntemden bahsedeceğim ve ben diğer arama motorlarına kayıt ettiğim gibi meta tag yöntemini uygulayacağım. Yani ikinci yöntemi uygulayacağım. Ama ilk yöntemden de teorik olarak bahsedeyim.

Yöntem 1 : Xml dosyasını ana dizine upload ederek.

  • Bing size “BingSiteAuth.xml” isminde bir dosya oluşturur ve indirmenizi ister. Bu dosyayı indirin.
  • Ana dizininize yani public_html klasörü altına “BingSiteAuth.xml” dosyasını yükleyin. (İster Ftp client ile upload edin, isterseniz de cpanel gibi bir web panel aracılığı ile, farketmez.)
  • Dosyanın upload olduğundan emin olun. Yani 3 numaralı adımda verdiği linkin açıldığını görün.
  • Verify” butonuna basın ve bing site doğrulama işlemi başarılı bir şekilde sonlansın.
Ben Metatag yöntemini uygulayacağım. Bu yöntemi uygulayabilmek için, <header> taglarımın bulunduğu dosya olan header.php dosyamı açıyorum. Daha öncesinde ve için de aynı yöntem ile meta tag’ı eklemiştim. Bir alt satırına geçip Bing’in benim için üretmiş olduğu meta tag’ı kopyalıyorum. header.php dosyasını kayıp edip ftp ile upload ettikten sonra, “VERIFY” butonuna basıyorum.

bing site doğrulamabing site doğrulama tagBing site doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, sol menüde “Configure My Site” altında bulunan “Sitemaps” sayfasına tıklayın. Açılan sayfadan da sitemap dosyalarınızın yolunu gösterin.

Ben Yoast Seo eklentisini kullandığım için ve yalnızca sayfa ile yazılarımın indexlenmesini istediğim için, toplamda 3 adet sitemap adresinin yolunu yazıyorum. Bunlar sırasıyla ;


  1. sitemap_index.xml
  2. post-sitemap.xml
  3. page-sitemap.xml
dosyalarından ibaret. Eğer kategori ve etiketlerinizi de indexletiyorsanız, category-sitemap.xml ve post_tag-sitemap.xml dosyalarını da ekleyebilirsiniz.

bing sitemap eklemeBu arada bu işlemleri buradan yaptığım gibi, aynı şekilde bir de robots.txt dosyamı da güncelliyorum. Yani site haritalarımı robots.txt içersinde sitemap yönergesini ekliyorum.

Sitemin kök dizinindeki robots.txt dosyasını açıyorum ve aşağıdaki şekilde değiştiriyorum. Bunun için ftp’ye bağlanıp, robots.txt dosyasının üzerine sağ tuş tıklayıp düzenle diyorum. Sonra da aşağıdaki kodları yazıp kayıt ediyorum. (Bu arada sitemap yolunu her web sitesi, kendine uygun bir şekilde ayarlamalı, domain adını değiştirmeyi unutmayın yani.)

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Sitemap:
Sitemap:

robots.txt dosyasını ftp üzerinden düzenlerobots.txt dosyasına sitemap yönergesi eklemekÖzet olarak, bing de oturum açıp (google veya microsoft servislerine ait bir mail hesabı ile) Bing webmaster sayfasına girdik. Sitemizin bize ait olduğunu teyit edip, sitemap sayfasından, sitemize ait dosyaların yolunu gösterdik. Bir de işi daha da sağlamlaştırmak adına ve bu işlemi yalnızca bing değil, tüm arama motorları için de, sitemap yönergesi ekleyerek, tüm arama motorlarına site haritamızın yolunu göstermiş olduk. Arama motoru botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu dosyaları yani site haritasındaki linkleri gezip, sayfalarınızı arama motorlarına kayıt edecektir.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer konular


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst