da-pa sorgulama | Webmaster Forumu! | Sosyal Medya Forumu!
Neler Yeni

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

MaxiForum.Net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

da-pa sorgulama

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Domain Genel kategorisinde Garfield tarafından oluşturulan da-pa sorgulama başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 77 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Genel
Konu Başlığı da-pa sorgulama
Konuyu başlatan Garfield
Başlangıç tarihi
Cevaplar 0
Görüntüleme 77
ALDIĞI BEĞENİ 0
Son Mesaj Yazan Garfield

Garfield

Maxi Forum / CEO
Administrator
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,939
Yaş
34
Nereden
Kocaeli
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
109
DA – PA Değeri Nedir ? DA – PA Sorgulama Nasıl Yapılır ?
İnternet sitenizin kalitesini ölçmek için birçok değişken bulunmaktadır. Bir sitenin veya sayfanın kalitesi ne kadar yüksek olursa, arama motorlarına üst sıralara yerleşme ve insanların dikkatini çekme olasılığı artar. Sadece SEO uyumlu değil, gerçek kullanıcıların da ilgisini çekmeyi başaran ve kitle yakalayan sayfalar belli testlerden yüksek puanlar almış demektir.

DA (Domain Authority) Nedir?
İlk terimimiz olan DA (Domain Authority), Türkçe olarak domain otoritesi anlamına geliyor. Bu skor tüm alan adının dolayısıyla sitenin sahip olduğu skoru gösteriyor. 0 ile 100 arasında puanlama yapan MOZ DA, kırktan fazla değişkenin incelendiği bir algoritmaya sahip. Link çıkışlarından alınan backlinklere kadar ve diğer puanlama sitelerinden alınan verileri de dahil ederek DA skorunuzu ortaya çıkarıyor. Bu puanın yüksek olması sitenin daha otoriter olduğunu ve arama motorlarında yükselme şansının daha mümkün olduğunu gösteriyor. Fakat bu skoru yükseltmek kısa vadede yapılacak bir işlemle olmuyor. Uzun vadede izlediğiniz politikalar doğrultusunda domain otoritenizi arttırabilirsiniz.
Da Puanı Sıralaması
Alan KurumuSeviye
0-10Başlangıç
10-30İlerleme Aşaması
30-40Kabul edilebilir
40-50Ortalama
50-60İyi
60-90Mükemmel
90-100Muhteşem

PA (Page Authortiy) Nedir?

MOZ PA (Page Authority), Türkçe anlamıyla sayfa otoritesi de belirttiğiniz alan adı içerisindeki yine belirlediğiniz bir sayfanın skorunu ölçmeye yarıyor. Tek bir sayfa belirtmezseniz, sitenin genelini inceleyerek tüm sayfaların ortalamasını sizlere sunuyor. Yine DA gibi 0 ile 100 arasında puanlama yapan PA, domain otoritesine göre çok daha karışık bir algoritma kullanıyor. Yine puan ne kadar yüksek olursa sayfalarınızın o kadar otoriter olduğu düşünülüyor. Her yeni içerik paylaştığınızda, içeriğinizin değerini MOZ PA ile sorgulatabilirsiniz. Bu puan çoğunlukla rakip olarak düşünülen sayfalarla kıyaslama için kullanılmaktadır.

SPAM Score Nedir?
Spam Score, Moz’un araçlarının analizi sonucunda bir web sitesine verdiği 0-17 arasında değerdir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak linkleriniz ve çalışmalarınızın ne kadarının kusurlu olduğu ve hangilerinin ceza alma riskini arttırdığınızı bazı istatistikler ile anlamak mümkündür.
  • Düşük Moz Rank değerine sahip siteler
  • Düşük link potansiyeline sahip siteler
  • Sosyal medya veya iletişim bilgilerine sahip olmayan siteler
  • Sosyal profillerdeki takip dengesi (çok yüksek veya düşük)
  • Düşük kaliteli içerikler
  • Çok fazla link alışı
Kötü veya iyi bir spam puanını bu şekilde sınıflandırabilirsiniz.
Spam PuanıSeviye
% 1-30Düşük
% 31-60Orta
% 61-100Yüksek


DA ve PA Değerleri Nasıl Sorgulanır?
Bu değerleri öğrenmek istiyorsanız yapacağınız tek şey MOZ orijinal web sitesine giriş yapmak. Belli kısıtlamalar bulunsa da genel olarak istediğiniz web sitesinin DA ve PA değerlerini anında öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ücretli üyelikler yardımıyla detaylı raporları da incelemeniz mümkündür. Ücretsiz durumda ise sadece domain otorite puanını ve belirli sayfalarınızın PA değerlerini inceleyebilirsiniz. Sizde sitemizden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.
MOZ DA ve PA değerleri birçok kişi tarafından çok önemsenmese de üzerinde durulması gereken bir konudur. Domain ve sayfa otorite puanlarınızı arttırmayı başarabilirseniz doğru yolda olduğunuzdan emin olabilir, buradaki skorlara göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)

Benzer konular


Üst