İnternette Doğru Arama Nasıl Yapılır? | Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu! | MaxiForum.Net
Neler Yeni

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

MaxiForum.Net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

İnternette Doğru Arama Nasıl Yapılır?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Beyin Fırtınası kategorisinde Root tarafından oluşturulan İnternette Doğru Arama Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 97 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Beyin Fırtınası
Konu Başlığı İnternette Doğru Arama Nasıl Yapılır?
Konuyu başlatan Root
Başlangıç tarihi
Cevaplar 0
Görüntüleme 97
ALDIĞI BEĞENİ 0
Son Mesaj Yazan Root

Root

Maxi Üye
Katılım
28 Eki 2020
Mesajlar
13
Yaş
34
Nereden
Kocaeli
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
1
İnternette Doğru ve Yerinde Arama Nasıl Yapılır?
İnternet dünyasında her gün 1 milyondan fazla sayfa açılıyor. Basit bir hesaplama ile yılda 400 milyona yakın sayfa anlamına gelen bu rakam, bir yandan bilgi kirliliğine de neden oluyor. Bu karmaşık bilgi yığını içerisinde doğru bilgiye ulaşabilmek için genelde "arama motoru" olarak tanımlanan rehberler ilk başvurulan nokta oluyor. Herkes tarafından bilinen Google, Yahoo gibi siteler, doğru tekniklerle kullanıldığında, hem zamandan tasarruf hem de en doğru sonuca ulaşmak için doğru bir kanal oluyor.

Ancak burada doğru arama motorlarını kullanmak kadar önemli diğer bir nokta ise doğru arama tekniklerini kullanabilmek. Etkin ve hızlı bir sonuca ulaşmak için her iki unsurun da bir arada kullanılması gerekiyor.

Doğru Arama Motoru
Arama yapmaya başlamadan önce, ilk olarak aranan şeye en uygun siteyi seçmek gerekiyor. Neredeyse arama konusunda tekel haline gelen "Google" gerçekten de internetin en iyi arama motoru olarak tanımlanabilir. Google’la birlikte Altavista’nın da dahil olduğu genel arama motorları, metin taraması için ideal siteler olarak tanımlanabilir. İnternet’in ilk meşhur arama sitesi olan Yahoo ise kategorik aramalarda uzmanlaşmış durumda. Kültür, spor, sinema, politika gibi kataloglar altında seçenekler inceltilerek doğru arama yapılabilir. Bunların yanı sıra birden çok arama sitesini kullanan programlar da seçeneklerden biri. Örneğin Copernic’i kullanarak en popüler arama motorlarının tamamını taramak tek bir seferde taramak mümkün.

Arama Yaparken Doğru Yolu Kullanmak
  • Arayacağınız konuyla ilgili anahtar kelime seçin. En doğru sonuç için birden fazla sayıda anahtar kelime seçmelisiniz.
  • İki ya da daha fazla anahtar kelimeyi bağlarken aralarına "and", "&" veya "+" işaretlerini yerleştirin.
  • Kelimeleri parçalı olarak aramak için "?" ve "” işaretleri kullanılabilir. Tek harfi değişken yaparken "?" (?azlık: yazlık ve sazlık); kelime tamamlamak için ise ":” (bil*: bilgi ve bilişim) işaretlerini kullanabilirsiniz.
  • Anahtar kelimelerden hepsinin ayrı ayrı listelemesini istiyorsanız, kelimelerin arasına" i" işareti (Alt Gr+ < veya Alt Gr+ i) koymalısınız.
  • Anahtar kelimeleri tekil yazmaya dikkat edin.
  • Anahtar kelimelerin yan yana bulunduğu sayfalara ulaşmak için kelimeleri çift tırnak içine alın.
  • Anahtar kelimelerden, listelenmesini istemediklerinizi yazmak için başına "-" işareti koyun.
  • İçerisinde mutlaka geçmesini istediğiniz kelimeleri yazarken başına "+" işaretini koyun.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)

Üst