Laptop Isınma ve Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür? | Webmaster Forumu! | Sosyal Medya Forumu!
Neler Yeni

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

MaxiForum.Net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

Laptop Isınma ve Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Donanım Genel kategorisinde Red Kit tarafından oluşturulan Laptop Isınma ve Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 107 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Donanım Genel
Konu Başlığı Laptop Isınma ve Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?
Konuyu başlatan Red Kit
Başlangıç tarihi
Cevaplar 0
Görüntüleme 107
ALDIĞI BEĞENİ 0
Son Mesaj Yazan Red Kit

Red Kit

Emekli Kovboy!
Moderatör
Katılım
20 Kas 2020
Mesajlar
252
Yaş
34
Nereden
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
13
Dizüstü Bilgisayar Aşırı Isınma Sorunu
Dizüstü bilgisayarlar daha az yer kaplamaları, şık ve taşınabilir olmaları sebebiyle gün geçtikçe masaüstü bilgisayarların yerine geçiyor. Sisteminiz üzerinde çalışabilmek için o büyük CPU, klavye, fare v.b. donanımları birbirine bağlamak zorunda değilsiniz. Sadece dizüstü bilgisayarınızı açın ve evinizin herhangi bir köşesine oturun ve işinize başlayın. Bu minyatür sistemler oldukça yararlı olmasına rağmen aşırı ısınma en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Laptoplar yaşlandıkça ısınma sorunu da artıyor. Bu sorunu da yaşamış olabilirsiniz.

Laptopların aşırı ısınmasına sisteminizde çalışan ekstra ağır programları, temizlenmeyen soğutma fanları, tozların fanların ve diğer iç kısımların üzerine çökmesi neden olabilir. Ayrıca bazı başka faktörler de vardır. Dizüstü bilgisayar aşırı ısınması ayrıca veri kaybına, sistem çökmesine, ani kapanmaya, çalışmayı durdurmaya ve daha kötü senaryolara sebep olabilir. Kolayca laptopunuzun aşırı ısınma problemini düzeltebilirsiniz. Bu yazımızda dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasını ve kapanmasını düzeltmek için test edilmiş en iyi yolları içerir. Ancak öncelikle ısınmanın belirtilerinden bazılarını söyleyeyim. Böylece sisteminizdeki herhangi bir belirti görürseniz durumu daha da kötüleşmeden düzeltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınmışsa şimdi düzeltmenin tam zamanı.


Laptopun Aşırı Isındığını Gösteren Belirtiler
Yukarıda bahsettiğimiz gibi aşırı ısınma dizüstü bilgisayarınız için çok tehlikelidir. Öncelikle dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınıp ısınmadığının farkında olmalısınız.

  • Dizüstü bilgisayarınızın soğutma fanları tarafından yapılan yüksek dönüş sesleri var mı?
  • Fan, pil veya RAM’ın bulunduğu yerler gibi bazı alanlar çok fazla ısınıyor mu?
  • Dizüstü bilgisayarınız otomatik olarak kapanıyor mu?
  • Programların temel işlevlerini yerine getirmesi çok uzun mu sürüyor?
  • Dizüstü bilgisayarınız donuyor mu veya çalışmayı durduruyor mu?
Dizüstü Bilgisayar Aşırı Isınma Çözümü
Yukarıdaki belirtiler dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasını tasvir ediyordu. Şimdi dizüstü bilgisayarın aşırı ısınma problemini düzeltmenin en iyi yollarından bazılarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Bahsedeceğimiz yöntemleri yaparak aşırı ısınma sorunundan kurtulacaksınız.

1 – Soğutma Fanını Temizleyin
Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasının temel nedeni tozlu ve kirli soğutma fanıdır. Laptopunuzun aşırı ısınmış olduğunu düşündüğünüzde biriken herhangi bir kir varsa önce daima dizüstü bilgisayarınızın soğutma fanlarını kontrol etmelisiniz. Her geçen gün düzenli olarak çalıştıklarında soğutma fanlarına büyük miktarda toz ve kir birikerek havanın dışarı çıkması engelleniyor. Bu sıcak havanın dizüstü bilgisayarda kalmasına ve aşırı ısınmasına neden olur. Sadece soğutma fanı değil aynı zamanda egzoz portunu ve emiş ızgaralarını dizüstü bilgisayarınızdaki aşırı ısınma probleminden kurtarmalısınız.

Egzoz portu sıcak havanın dışarı atıldığı alandır ve emiş ızgaraları havanın dizüstü bilgisayara emilmesini sağlar. Ancak dizüstü bilgisayarınızın bu parçalarını temizlemek için bir teknisyeninizden yardım almalı (eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz) veya bilen birisinden yardım almalısınız.


7872


2 – Dizüstü Bilgisayarı Uygun Bir Yüzeyde Tutun
Sistemin normal sıcaklıkta tutulması için bir hava akışının olması gerektiğini unutmamalısınız. Ve dizüstü bilgisayarların çoğu soğutma havasını alttan emiyor. Ancak dizüstü bilgisayarınızı bir yastık gibi düzensiz bir yüzeye yerleştirirseniz veya diz üstünde durursanız dizüstü bilgisayara girecek soğuk havanın yolunu kısıtlamış olursunuz ve dizüstü bilgisayarın daha da fazla ısınmasına neden olur. Yani dizüstü bilgisayarınızı düz bir yüzeye yerleştirmeniz önerilir. Bu havanın dizüstü bilgisayara girmesi için uygun bir yol sağlayacaktır.

3 – Yüklü Yazılımları Kontrol Edin
Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri başarılı olmazsa daha fazla CPU tüketen bazı programların veya yazılımların veya sisteminizde işletim sisteminizin verimliliğini azaltacak birçok başlangıç uygulamasının bulunma olasılığı yüksektir. İstenmeyen başlangıç uygulamalarını durdurmak için sadece görev yöneticisine gidin ve çok CPU ve RAM kullanan uygulamaları bulun. Ayrıca CCleaner gibi sistem temizleyicisi programı yükleyebilir ve böylece yükü hafifletmek ve çöpleri azaltmak için çöp kutusunu hızlıca temizleyebilirsiniz. Böylece dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasını azaltabilirsiniz. Yani burada ulaşmamız gereken en önemli şey sistemin yükünü hafifletmektir. Böylece aşırı ısınmaya doğrudan etkisi olan etkenleri ortadan kaldırmış olursunuz.

4 – Laptop İçin Soğutucu Alın
Ayrıca dizüstü bilgisayarınızı soğutmak ve ısıtmayı azaltmak için bir soğutma pedi de alabilirsiniz. Bu dizüstü bilgisayar soğutucuları soğuk hava akışını sağlar ve dizüstü bilgisayarınızı normal sıcaklıkta tutar. Ancak yine dizüstü bilgisayarınız için doğru dizüstü bilgisayar soğutucusunu seçmelisiniz. Sıcak hava dizüstü bilgisayarınızın altından çıkarsa dizüstü bilgisayarın içine serin hava üfleyen bir soğutucu seçin. Çünkü yanlış dizüstü bilgisayar soğutucu durumu daha da kötü hale getirebilir. Bu soğutma pedi, ısıyı dizüstü bilgisayardan uzak tutmak için yardımcı olan ve soğutan bazı kristaller içerir. Dikkatlice dizüstü bilgisayarınıza uygun bir soğutma pedi seçin.

7873

5 – Batarya
Batarya da aşırı ısınmaya neden olabilir. Dizüstü bilgisayarda şarj %100 dolduğunda bile güç kablosunu takılı tutan bazı insanlar var. Laptopun şarjı dolduğunda şarj etmeye devam etmek bataryaya zarar verebilir. Böyle olduğunda batarya dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olan ısı üretebilir.

Bahsettiğimiz bu yöntemler aşırı ısınma ve kapatma problemini düzeltmek için etkili yöntemlerden bazılarıydı. Bu çözüm önerilerini uygulamanız sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Eğer başka çözüm önerileriniz varsa lütfen yorum bölümünden bizlerle paylaşın.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)

Benzer konular


Üst