OS X’e Format Nasıl Atılır? | Türkiye'nin En Kaliteli Forum Platformu! | MaxiForum.Net
Neler Yeni

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

MaxiForum.Net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

OS X’e Format Nasıl Atılır?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Teknoloji kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan OS X’e Format Nasıl Atılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 241 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji
Konu Başlığı OS X’e Format Nasıl Atılır?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar 0
Görüntüleme 241
ALDIĞI BEĞENİ 0
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
2,110
Yaş
30
Nereden
İstanbul
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
36
Eskiden MAC OS günümüzde OS X diye belirtilen işletim sistemlerini kullanan MacBook, Mac Mini ya da Mac Pro modellerinden birini kullanıyorsunuz. Cihazınızı formatlamak istiyorsunuz? Peki nasıl formatlayacaksınız? Cevabı rehberimizde.

OS X Mavericks, Yosemite ve El Capitan için format nasıl atılır?
Apple’ın en güncel OS X sürümleri Yosemite ve El Capitan kullanan MacBook, Mac Mini ya da Mac Pro gibi bilgisayarınızı nasıl kolayca formatlayabileceğinizi, rehberimizde açıklıyoruz.

Rehber videomuzda adım adım, OS X Yosemite’ın nasıl formatlanacağını sizlere göstereceğiz.

Zaten Apple’ın en çok sevilen yanı olan kolaylık, OS X’i formatlarken de karşımıza çıkıyor. Çok basit bir şekilde OS X tabanlı bilgisayarınızı formatlayabiliyorsunuz.

Aşağıdan ister rehber videomuzu izleyerek, OS X’e nasıl format atıldığını görebilirsiniz. İsterseniz videonun altında da yazılı olarak madde madde formatlama işlemlerini görebilirsiniz.


OS X Yosemite formatlıyoruz
OS X Yosemite ya da El Capitan sürümü kurulu bilgisayarımızı ilk olarak kapatıyoruz. Daha sonra CMD + R ve güç butonuna basarak bilgisayarı açıyoruz.

Başlangıç sesini duyduktan sonra elinizi güç butonundan çekebilirsiniz fakat klavyedeki CMD ve R tuşlarına aynı anda basılı tutmaya devam edin.

Apple logolu boot ekranını geçtikten sonra, karşınıza OX X Utilities penceresi çıkıyor. Açılan pencereden Disk Utilities kısmını seçip yolumuza devam ediyoruz.

Daha sonra karşımıza disk yönetim penceresi çıkıyor. OS X sürümünün kurulu olduğu Machintosh HD diskini seçiyoruz ve sağ kısımda kalan seçeneklerden erase yani silme bölümüne gidiyoruz.

Eğer farklı bir disk biçimlendirmesi ve disk adlandırması isterseniz, erase kısmının altındaki seçenekleri değiştirebilirsiniz fakat yeniden hızlı bir şekilde OS X yüklemek istiyorsanız, buradaki ayarları değiştirmenizi önermiyoruz.

Erase yani sil butonuna basıyoruz. Bir uyarı çıkıyor ve yine sil diyoruz. Daha sorna işlemler başlıyor.

Ve silinme işlemi tamamlandı. Bilgisayarı kapatmıyoruz ve OS X Utilities aracına tekrar geri dönüyoruz. Artık OS X Yosemite ya da El Capitan’ı yeniden yükleme zamanı.

OS X Yosemite tekrar kuruyoruz
Disk Utilities’in iki üstünde yer alan Reinstall OS X kısmına tıklıyoruz. Pencerede OS X Yosemite ya da El Capitan sürümünün tekrar yükleme ekranının geldiğini görüyoruz.

Karşımızdaki pencerede çıkan kısma Continue yani ileri diyip, daha sonra çıkan telif koşullarını kabul edip, işlemleri devam ettiriyoruz.

Yükleme ekranında tekrardan Macintosh HD yani yükleme yapacağımız, formatladığımız diski görüyoruz. Doğrudan o diski seçiyoruz ve yükle / install diyoruz.

Uyarı: Yükleme yapabilmek için internet bağlantısı ve App Store hesabı gerekmektedir. İnternetten App Store üzerinden yüklemek istediğiniz OS X sürümü indirilecek ve kurulacaktır.

Yüklemenin ilk adımı olarak App Store’da kullandığınız Apple Kimliğini girmeniz gerekiyor. Daha sonra internet bağlantısı olan bilgisayarınızdan, OS X sürümünü indirmeniz gerekiyor.

İnternetten inen OS X sürümünün, ne kadar sürede ineceği sizlere gösteriliyor. Daha sonra inen yazılım yükleniyor ve bilgisayarınız ilk alınmış gibi karşınıza geliyor.

Daha sonra yazılımınızı tekrar ayarlayıp, belli bilgilerinizi girmeniz ve tekrardan kullanmaya başlamanız gerekiyor.

Formatlama işlemi bitti. Yeni kurulumu da yaptık. İşlemler bu kadar kolay!
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)

Benzer konular

Üst