Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? | Türkiye'nin Sosyal Medya Forumu!
Neler Yeni
  • Ticaret Puanı vermek istediğiniz kişinin profilini ziyaret ederek "Ticaret Puanı" sekmesine tıklayıp ticaretinizin olumlu/olumsuz yorumunu yaparak kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.
  • Duyuru: Türkiye'nin ilk ve tek ''Sosyal Medya Destek ve Ticaret Forumu''MaxiForum.Net Hoşgeldiniz...

Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Reddit kategorisinde Jerry tarafından oluşturulan Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 227 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Reddit
Konu Başlığı Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Konuyu başlatan Jerry
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Jerry

Jerry

Yönetici
Katılım
21 Şub 2020
Mesajlar
1,053
Yaş
20
Nereden
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
İnstagram
Aldığı Beğeni
2
İnternet kullanıcılarının bilgi kaynaklarına ayırabildikleri zaman ve harcayabildikleri enerji arttıkça, bu konuya odaklı olarak yayın yapan platformlar da ciddi bir yükselişe geçti. Ekşi Sözlük ve Wikipedia gibi geniş katılımlı siteler bunlara verebileceğimiz yerli ve yabancı örnekler olarak öne çıkmakta.

Bu yazımızda ise, bu iki siteye de benzer özellikler barındıran, ancak açık kaynaklı olma durumunu biraz daha geniş kitlelere yayabilmiş olan bir siteden bahsetmek istiyoruz: reddit.

Reddit nedir?
2005’te açılmış olan site, günümüze kadar inanılmaz bir kullanıcı katkısı aldı ve bilgi kaynağı olmak adına ciddi bir arşiv oluşturmayı başardı.

Reddit, aylık yüz milyonları bulan ziyaretçi sayısı, her gün yerine bir yenisi eklenen ve kullanıcılarına katkı sunan tartışmaları, bu tartışmaların editörler tarafından kontrol altına alınması gibi kontrol mekanizmalarıyla kullanıcılarına hizmet sunan bir komünite sitesidir.

Kullanıcılar burada kendilerine özel olarak topluluklar oluşturabilmekte, bunları gönüllü olarak kendileri yönetebilmekte ve dışarıya açabilmekteler. Tamamen gönüllü olarak hizmet veren ve redditör olarak adlandırılan denetleyicileri sayesinde de tartışmalar seviyeli bir şekilde yürümekte ve hakarete, aşağılamalara, “trollük” olarak adlandırılan konu baltalama faaliyetlerine mümkün olduğunca engel olunmakta.

Sitenin “görgü kuralları” olarak açıkladığı başlıklardaki açıklamalarının bir kısmı da bu yazdıklarımıza dayanıyor: karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın ve diyaloglarınızı internet ortamında söyleyebildiklerinizi yüzüne söyleyip söyleyemeyeceğini tartarak gerçekleştirin.

Rakiplerinden farkları nedir?
Bir sosyal imleme sitesi olarak da adlandırılabilecek olan reddit, sitenin hizmetinden faydalanan kişilerin kendi girdikleri siteleri, okudukları ve beğendikleri alıntıları paylaşabildikleri imleme siteleriyle benzer özellikleri taşıyor.

Bu konuda yerli rakiplerinden başlıca üstünlüğü ise anadil olarak İngilizceyi kullanması sebebiyle uluslararası ulaşıma açık olması ve oldukça bilinen bir mecra oluşu.

Ayrıca tartışma ortamına diğerlerinden daha fazla izin vermesi de onu cazip kılan özellikleri arasında.

Sitede yapılan yorumlar diğer kullanıcılar tarafından iyi veya kötü olarak oylanabiliyor, bu da kullanıcının popülaritesini ve verdiği yorumların ne kadar ciddiye alınması gerektiğini az çok sezebilmenizi sağlıyor.

Sadece bilimsel, edebi veya entelektüel tartışmaların, soru sorma faaliyetlerinin yürütülmediği site, aynı zamanda eğlenceye ve mizaha da oldukça açık bir yapıya sahip. Önümüzdeki günlerde de aynı formunu bozmadan ilerlediği takdirde reddit unutulmak bir yana, taklitlerinin daha da fazla üretileceği ve hem kendisini, hem de kullanıcılarını ciddi anlamda besleyebilecek bir mecra olarak önümüzde duruyor.

Reddit nasıl kullanılır?
Reddit de tıpkı Wikipedia ve sözlükler gibi üyelik sistemi ile çalışmakta, siteyi herkes okurken sadece üyeler birşeyler yazabilmektedir. Siteye üye olmak ücretsizdir. adresinden ulaşabileceğiniz sitenin Türkçe menüsüden kolayca üyelik işleminizi yapıp reddit’i dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer konularwebmaster forumu
Üst