Sağken Mirasın Reddedilmesi | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hukuksal İşlemler kategorisinde Tweety tarafından oluşturulan Sağken Mirasın Reddedilmesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hukuksal İşlemler
Konu Başlığı Sağken Mirasın Reddedilmesi
Konuyu başlatan Tweety
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Tweety

Tweety

Paylaşım Ekibi
Katılım
6 Ocak 2020
Mesajlar
650
Yaş
20
Konum
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
İnstagram
Aldığı Beğeni
12
Yakınlık derecesine bağlı olarak ölen kişinin yakınları, hem borçlardan, hem de mal varlığından sorumlu kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorumluluk ile birlikte yasal varisler olarak da tanımlanan kimseler, diledikleri takdirde mirası reddedebiliyor ve kişi sağken de mirasın reddi mümkün olarak yasalarda yerini alıyor. Birince derece yakınlar yasal varislerdir ve hak sahibi kişilerdir ancak az önce de belirttiğimiz gibi hak sahibi olmak demek yalnızca mal varlığı değil, borçlar üzerinde de hak sahibi olmak demektir, yani ölen kişinin hayattayken var olan borçlarını da üzerinize almak zorundasınız. Sağken miras reddi için mahkemeler sizlere yardımcı oluyor ve şahsi başvurularınızda durum lehinize sonuçlanıyor. Mirası reddetmek genel olarak aşırı borç durumunda karşımıza çıkıyor ve genellikle kişiler bu borçtan muaf olmak adına red hakkı istiyorlar.


Red hakkınızın doğması için sizden önceki yasal mirasçıların vazgeçmesi durumu resmi tarih olarak karşınıza çıkıyor ve bu tarihten itibaren sizler de mirasın reddi için mahkemeye başvurabiliyorsunuz. Red hakkının olumsuz bir şekilde sonuçlanması gibi bir durum söz konusu değildir çünkü kişinin borçlarını ödeme gibi bir zorunluluğunuz yok ancak babanız ya da anneniz ise bu borcun altına girmek de evlatlık görevlerinizden bir tanesidir. Kişi sağken karşılıklı anlaşarak dava açabilir ve mirasın başka bir kişiye aktarılmasını da sağlayabilirsiniz, bunun için medeni kanun sizlere bu tip bir hak tanıyor.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer konular


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst