Saldırıya Uğramış E-posta Hesabının Belirtileri | Türkiye'nin Sosyal Medya Forumu!

Türkiye'nin Sosyal Medya Forumu!

Platform; ınstagram, twitter, facebook, youtube başta olmak üzere ve diğer sosyal ağlar hakkında bir takım yardım ve destek konuları içerir. Hoşgeldiniz!
~ MaxiForum.Net ~

  • Gece modu teması kullanıma açıldı!
  • SMS ve TC Kimlik no ile profil doğrulama kullanıma açıldı!

Saldırıya Uğramış E-posta Hesabının Belirtileri

Pi

Yönetici
Editör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
5,900
Çözümler
2
Aldığı beğeni
2
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Alaska
Cinsiyet
Erkek
Birinin e-posta hesabınıza erişmeyi deneyip denemediğini veya başarılı olup olmadığını size söyleyen birkaç farklı ipucu vardır:

1. Sizden gelen spam raporları​

E-posta kişilerinize kaydedilen kişiler, sizden spam aldıklarını söylemeye devam ediyor. Bu, birisinin hesabınıza erişim elde ettiğinin bir işareti olabilir. Ancak harekete geçmeden önce, etkilenen kişiden söz konusu spam iletinin gönderen adının üzerine gelmesini isteyin. Sizinkinin yerine farklı bir e-posta adresi gösteriliyorsa, birisi gönderen adınızı kullanıyor, ancak e-posta adresinizi kullanmıyor olabilir. Buna "spoofing" denir ve hesabınızın saldırıya uğradığının bir işareti değildir.

2. Başarısız giriş bildirimleri​

E-posta hesabınıza giriş yaparsınız ve birkaç başarısız giriş denemesi olduğuna dair bir bildirim görürsünüz. Ancak başarısız girişleri hatırlamıyorsunuz! Bilgisayar korsanları hesabınıza girmeye çalışıyor olabilir. Gerçekten başarılı olduklarından emin olmasanız bile, güvenli tarafta olmak için yine de aşağıdaki önlemleri almalısınız.

3. Tanımadığınız oturum açma oturumları​

Birçok e-posta sağlayıcısı, hesabınızdaki tüm mevcut girişleri görmenize izin verir. Mail.com hesabınızda, hesabınızda oturum açmış olan herkesin konumunu ve IP adresini görmek için Ana Sayfa > Oturumları Yönet'e gidin . Konum, bulunduğunuzdan farklı bir şehir veya ülke gibi garip görünüyorsa, sağdaki çöp kutusu simgesine tıklayarak bu oturumu manuel olarak sonlandırabilirsiniz. Ardından aşağıdaki adımları izleyin.Bu girişi tanımıyor musunuz? Oturumu buradan manuel olarak sonlandırabilirsiniz.

4. Ayarlarınızdaki değişiklikler​

E-posta sağlayıcınızdan hesap ayarlarınızın veya kişisel profilinizin değiştirildiğini bildiren bir e-posta aldınız mı - ancak son zamanlarda kendiniz herhangi bir değişiklik yapmadınız mı? Bu, aşağıda belirtildiği gibi hemen eylem gerektiren bir bilgisayar korsanlığı göstergesi olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, hesabınızın güvenliğinin ihlal edildiğinin bir işareti değil, daha ziyade birisinin giriş bilgilerinizi ifşa etmenizi sağlamak için bir sağlayıcının gönderen adresini taklit ettiği bir kimlik avı dolandırıcılığıdır . Örneğin, mail.com değiştirilen ayarlar hakkında bildirim göndermez, bu nedenle bizden geldiğini iddia eden bu tür herhangi bir bildirim sahtedir ve bir saldırı işareti değildir.

5. E-posta hesabına erişilemiyor​

Hesabınıza şifrenizle giriş yapmaya çalışıyorsunuz ancak “Yanlış şifre” mesajı alıyorsunuz. Doğru parolayı kullandığınızdan %100 eminseniz, hesabınızın ele geçirilmiş ve oturum açma bilgileriniz değiştirilmiş olması çok muhtemeldir. Parolanızı sıfırlamak için parola kurtarma işlemini izleyin . Hesap ayarlarınızda şifre kurtarma için bir iletişim e-posta adresi veya cep telefonu numarası kaydetmediyseniz, şifrenizi sıfırlamak için müşteri desteği ile iletişime geçin. E-posta hesabınıza tekrar erişim sağladıktan sonra aşağıdaki adımlarla devam edin.

E-postanız saldırıya uğrarsa ne yapmalısınız?​

E-postanızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız veya bundan haberdarsanız, hemen şu beş adımı izleyin:
  1. Şifreni değiştir
  2. Bir virüs taraması çalıştırın
  3. Güvenlik ayarlarınızı kontrol edin
  4. Filtre kurallarınızı, Posta Toplayıcınızı ve e-posta takma adlarınızı kontrol edin
  5. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeyi düşünün
Şifrenizi hemen değiştirin! Bir güçlü parola gelecekte e-posta kesmek önlemenin en iyi yoludur.

Ardından, bir virüsten koruma taraması yapın - ancak önce güvenlik yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Eğer bir antivirüs programınız yoksa, şimdi bir tane kurmanın tam zamanı! E-postalarınızı kontrol etmek için kullandığınız tüm cihazlarda taramayı çalıştırdığınızdan emin olun. Tarama kötü amaçlı yazılım olduğunu ortaya çıkarırsa, karantinaya almak ve kaldırmak için güvenlik programının talimatlarını izleyin ve ardından sıfırlamış olsanız bile parolanızı yeniden değiştirin. Aksi takdirde, bilgisayar korsanı yeni şifrenizi de alabilir.

Şimdi hesabınızın güvenlik ayarlarını iki kez kontrol etmelisiniz . Özellikle şifre kurtarma seçeneklerinizin güncel olduğundan ve spam korumanızın etkinleştirildiğinden emin olun.

Son olarak, hesabınızın filtre kurallarına, Posta Toplayıcı ve takma ad adreslerine bir göz atın. Filtre kuralları ve posta toplayıcılar, bilgisayar korsanları tarafından siz fark etmeden e-postalarınızı iletmek için kullanılabilir, bu nedenle gelen kutunuzda yeni bir kurulum görünmediğinden emin olun. Aynısı e-posta takma adlarınız için de geçerlidir: Kendiniz yapılandırmadığınız herhangi bir adres bulursanız, lütfen bunları hemen silin.

Profesyonel ipucu : Bir bilgisayarı paylaşıyorsanız veya cihazınızı herkese açık bir ortamda kullanıyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek, yetkisiz hesap erişimine karşı size ekstra bir koruma katmanı sağlar. Birisi şifrenizi ele geçirmeyi başarsa bile, kimlik doğrulama uygulamanız tarafından oluşturulan altı haneli kod olmadan hesabınızda oturum açamaz .

E-postanızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, müşteri destek ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Tema düzenleyici