vBulletin yedek alma işlemi | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

vBulletin yedek alma işlemi

Reklam Alanı
Reklam Alanı

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Sık Kullanılanlar ✓ kategorisinde Jerry tarafından oluşturulan vBulletin yedek alma işlemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sık Kullanılanlar ✓
Konu Başlığı vBulletin yedek alma işlemi
Konuyu başlatan Jerry
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Jerry

Jerry

Moderatör
Katılım
21 Şub 2020
Mesajlar
972
Yaş
20
Nereden
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
İnstagram
Aldığı Beğeni
11
MySQLDumper En sağlam yedek alma Yöntemi Kesinlikle tavsiyemdir...

Evet dostlar başıma gelen elim bir olaydan sonra tanıştım mysqldumper la server değişimi nedeniyle forumumu taşıdılar ve hem host panelden hem vb üzerinden phpmyadmin den yani sizin anlayacağınız her yerden yedek almama rağmen database mi restore edemediler. Veritabanınızda sorun var sitenizi yeniden kurun diyip kenara çekildiler. Ve hosting firmasının 3 gün uğraşıp beceremediği işi mysqldumper toplam 3 dakikada yaptı. Yedek almak ve yüklemek çok basit gerekli ayarları kendinize göre configure ettikten sonra yedek al diyorsunuz ve aynı anda partlara bölünmüş olarak hem ftp ana dizindeki klasöre hem sizin belirlediğiniz başka bir ftp üzerine hemde dosyalar eklenmiş halde belirlediğiniz mail adresine gönderiyor. yedek alıp aynı yedeği yüklemek toplam 10 dakika sürer en fazla. Bence kesinlikle mükemmel ve her forumcunun kullanmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.Kendi sitesini biraz kurcalarsanız türkçe dil desteğide var **de. İyi database yedeklemeler...


MySQL Dumper İle MYSQL Yedeklemek Çok Kolay Bu MySQL Dumper denen program, tek kelimeyle harika birşey

Örneğin vBulletin AdminCP'den veya wBB Admin Control PAnelden Backup yaparken; DB büyük boyuttaysa veya Server SafeMode=1 (Güvenli Modda) çalışıyorsa, Backup yapmak imkansız.

Safe Mode=1 çalışan serverler, Web-Hacking durumlarında son derece güvenlidir fakat işlem yaptırma süresi 30 saniye ile kısıtlıdır. Yani herhangi bir yükleme,uplaod,..vb. işlem süresi 30 saniyeyi geçerse; server otomatik olarak Time Out oluyor(bağlantıyı kesiyor) ve işlem başarısız oluyor.
MySQL Dumper çok akıllı birşekilde işlem yaptırıyor. Yani Safe Mode çalışan serverlerde; Time-Out ve Max-Uplaod-Size(servere göre 2M,8M,16MB olarak de işiklik gösterir) de erlerini dikkate alarak backup yapıyor. Ayrıca örneğin: 50MB büyükülüğündeki bir DB'yi backup yaptığında, sıkıştırarak 8MB gibi bir backup dosyası oluşturuyor. Bu dosyayı otomatik olarak, serverdeki "/mysqldumper/work/backup" klasörünün içine kaydediyor. İsteyen ayrıca PC'sine indirebiliyor ve geri yükleme işlemi yaparkende; gerek serverde kayıtlı olan ve gerekse PC'de kayıtlı olan backup dosyasını upload edip, yükletilebiliniyor.

ORJİNAL SİTESİNDEN İNDİRMEK İÇİN TIKLA

1. Yukarıda verilen linkten MySQL Dumper indir.

2. zip paketini aç ve "mysqldumper" klasöründe bulunan "config.php" text editörle açıp, DataBase isim+şifre kısmını kendine göre düzelt:3. mysqldumper klasörünü olduğu gibi serverinin ana-dizinine upload et.

4. "mysqldumper" klasörünün içine: "work" isminde yeni bir klasör oluştur. Bu klasörün ve config.php nin CHMOD değerlerini 777 (yazdırılabilir) yapıyoruz:5. "mysqldumper/work" klasörünün içine 4 tane yeni klasör( backup , config , log , structure ) oluştur ve CHMOD değerlerini 777 yap.Tüm yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, internet browseri açıp şu adresi gir:Bu şekilde installation işlemi başlar. İşlem tamamladıktan sonra artık Backup yapabilirsin.

Tabi önce alttaki resimde gözüken linke tıklayıp, bu sayfaya başkalarının girmemesi için şifre koruması oluştur:Backup Yapmak İçin:

önce:

Bu şekilde backup işlemi yapılmış olur.

MySQL Dumper - DB Backup Geri Yükleme:


1. Eğer Backup dosyanız serverde bulunuyorsa; "Restore" Linkine tıkla.2. Eğer Backup dosyanız PC nizde bulunuyorsa; "File Administration" Linkine tıkla.Not: Eğer PC 'nden upload etmek istediğin Backup dosyası çok büyükse; FTP ile "site-anadizini/mysqldumper/work/backup/" upload et ve bu dosya için CHMOD de erini 777 yap.

İkinci metodu kullanarak, Backup-upload yaptıktan sonra: Geri yükleme işlemini, 1. resimde gösterilen şekilde devam et.
 

Dikkat:

vBulletin ve XenForo kategorilerinde özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tür taleplerinizin cevapsız kalacağını belirtmek isteriz. Destek talepleriniz için konu açmanız yeterlidir.

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst