Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Webmaster Forumu! | Sosyal Medya Forumu!
Neler Yeni

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

MaxiForum.Net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde WordPress Genel kategorisinde Red Kit tarafından oluşturulan Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 93 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı WordPress Genel
Konu Başlığı Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konuyu başlatan Red Kit
Başlangıç tarihi
Cevaplar 0
Görüntüleme 93
ALDIĞI BEĞENİ 0
Son Mesaj Yazan Red Kit

Red Kit

Emekli Kovboy!
Moderatör
Katılım
20 Kas 2020
Mesajlar
340
Yaş
34
Nereden
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
13
Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

1- Temanın Hızlı Olduğundan Emin Olun
Bu işin daha başındayken hızlı bir wordpress teması satın almanızı öneririm. İnanın bana başta hızlı bir tema almazsanız sonradan site hızınızı arttırmak için başınız oldukça ağrır.

Blogunuzun hızlı yüklenmesi sadece kullanıcılarınız ziyaret keyfini arttırmaz, aynı zamanda google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın ana kriterlerinden bir tanesidir.

Peki bir temayı hızlı yapan nedir ? 1- İyi kodlanmış olması 2- Http request sayısının ideal seviyede olması.

1-İyi Kodlanmış Olması: Teknik detaylara girmeyeceğim fakat, bir temanın iyi kodlanıp kodlanmadığını, alıcağınız temanın herhangi bir sayfasını Gtmetrix üzerinde teste tabii tutmanız yeterlidir.

Eğer 80 ve üzeri puan alırsa bu aynı zamanda da temanın iyi kodlandığın bir göstergesi olarak algılanabilinir.

2-Http Request Sayısının Ideal Olması: öncelikle Http request sayısının ne anlama geldiğini açıklayayım;

Bir ziyaretçi sitenizin her hangi bir sayfasını ziyaret ettiğinde, karşına açılan sayfada bulunan her bir css, js, html dosyası her bir resim 1 http request’tir.

Yani dolan sayfanızda toplamda 20 resim 10 css 5 js kodu 2 html kodu varsa, sayfanızın toplam request (çağrı) sayısı 37’dir.

Çağrı sayısı ne kadar fazla olursa, sitenin dolum hızı o kadar gecikir. Bu yüzden http request sayısı hayati önem taşır.

Peki alıcağım temanın her hangi bir sayfasında ortamala kaç çağrı sayısı var nasıl ölçeceğim ? Hemen onuda açıklayayım; Pingdom aracını kullanarak bu ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

Diyelim ki ben SimpleMag temasını satın almaya karar verdim ve aradığım teknik kiriterlere sahip olup olmadığını ölçmek istiyorum.

Öncelikle SimpleMag temasının demo verisyonunu açıyor ve herhangi bir sayfasına tıklıyorum. Açılan sayfanın linkini kopyalayıp Pingdom‘a yapıştırıp teste tabi tutuyorum.

8141

İşin aslı, test sonuçları hiçte iç açıcı değil. Toplamda 1.7 mb boyutundaki 103 request (çağrı) 6.28 saniyede açıldı.

Bu tam olarak temanın test ettiğim sayfada toplamda 23 resim bulunuyor. Resim sayısı düşürülebilir fakat geri kalan 83 çağrı tamamen temanın işlevsel fonksiyon çağrıları.

Nedir bu işlevsel foksiyonlar ? Temanın içerisine kod olarak gömülmüş sosyal medya paylaş butonlarının, facebook twitter vs her birisi 1’er çağrı.

Sayfada bulunan oylama fonsiyonu, galeri fonksiyonu vs. yani temanın kendi içerisinde bulundurduğu tüm özellikler toplamda 83 request (çağrı).

Size tavsiyem ise, request sayısı kesinlikle 50 ila 70 arasında olan bir tema satın almanız.

2- SEO Uyumlu Tema Olduğuna Emin Olun
WordPress şu ana kadar oluşturulmuş SEO için en iyi CMS altyapısıdır. Birde wordpress’i iyi bir SEO eklentisiyle kullandığınızda SEO’da daha başta bir sıfır öndesiniz demektir.

Fakat bir temanın kötü kodlanması, wordpress altayapınızı tamamıyla SEO dostu olmaktan uzak kılabilir.

Tema satın alırken, Themeforest‘taki bir çok tema yazarı, sattıkların temanın açıklamasında “SEO Optimezed” yada “SEO ready” gibi açıklamalar yazar. Bu açıklamalar temanın SEO uyumlu olduğunu gösterir.

Eğer siz kendiniz test ederek emin olmak isterseniz, bu test için chrome’un sunduğu iki eklenti mevcut. MozBar ve SEO Site Tools chrome eklentilerini tarayıcınıza yükledikten sonra, satın alacağınız temanın demosunu bu eklentilerle test edip, SEO uyumlu olup olmadıklarını test edebilirsiniz.

3- Tarayıcı Uyumluluğunu Kontrol Edin
Tema seçimi yaparken seçtiğiniz temanın tüm tarayıcılarla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kimseyi arkada bırakmak istemezsiniz.

Eğer temanız Internet Explorer tarayıcısı ile uyumlu değilse, tarayıcı olarak Internet explorer kullanan ziyaretçileri bir düşünün. Daha blogunuz hit almadan potansiyel trafiğinizi kaybetmiş olursunuz.

Internet Explorer kullanan kaç kişi kaldıki diye hiç düşünmeyin. Hala tarayıcı olarak Internet Explorer kullanan binlerce insan var.

4- Sektörünüzle İlgili Bir Tema Seçin
Eğer wordpress blogunuz yemek tarifleri üzerine ise, tema ararken buna uygun temalar aramanızı öneririm çünkü tema fonksiyonları aşağı yukarı sizin aradığınız fonksiyonlara uygun olacaktır. Gidipte sırf görselliği güzel diye community (topluluk) temaları seçmeyin derim.

Neden derseniz, temanızda bir çok işlev dışı fonksiyon olacaktır ki kullanmadığınız her fonksiyon blogunuza yük demektir.

5- Kullanımı Kolay ve Güvenli Bir Tema Seçin
Tamam Themeforest ya da MyThemeshop üzerinden bir tema beğendik ve satıl almaa karar verdik. Satın almadan önce eğer temanın admin paneli demosuda mevcutsa, mutlaka bir göz atın derim.

Çünkü bazılarının kullanımı ve ayarlarının yapılması o kadar karmaşık ki, sadece temayı kullanmayı ve ayarlarını nasıl yapıcağını öğremek 2 gün alabiliyor…

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise, temanın güvenli olması. WordPress temalarının satıldığı yüzlerce platform var fakat hiç birindeki satış oranı Themeforest‘da olduğu kadar yüksek değil.

Satış oranın yüksek olması haliyle güvenilir sağlıyor. Binlerce wordpress kullanıcısnın satın aldığı bir temada bir güvenlik açığı yada gizli linkleme varsa, kullanıcının fazla olması, yapılan yorumlar ve geri bildirimlerin fazla olması, temanın güvenilirliğini kanıtlar nitelike oluyor.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 0)

Benzer konular


Üst