Yandex Webmaster Site Ekleme Nasıl Yapılır ? | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

Yandex Webmaster Site Ekleme Nasıl Yapılır ?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Yandex Sitemap kategorisinde Tweety tarafından oluşturulan Yandex Webmaster Site Ekleme Nasıl Yapılır ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 30 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Yandex Sitemap
Konu Başlığı Yandex Webmaster Site Ekleme Nasıl Yapılır ?
Konuyu başlatan Tweety
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Tweety

Tweety

Paylaşım Ekibi
Katılım
6 Ocak 2020
Mesajlar
650
Yaş
20
Konum
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
İnstagram
Aldığı Beğeni
12
Yeni arayüzü / adresinden giriş yapıyoruz.

Hemen hatırlatmam da fayda var. Webmaster sayfasına giriş yapabilmeniz için bir adet Yandex hesabınızın olması gerekiyor. Yandex’de bir hesabınız yok ise hemen tıklayarak bir yandex hesabı oluşturun.

Yandex hesabı oluşturduysanız eğer sayfasını açıp, orta bölümde bulunan sarı buton olan Login butonuna tıklayınız.

Butona tıkladığınız bir popup pencere açılacak ve yandex hesabınızla oturum açmanız istenecek. Yandex hesabınız var ise mail adresiniz (ya da kullanıcı adınız) ve şifreniz ile oturum açın. Eğer hesabınız yok ise kayıt olmak için açık olan pencerenin sağ altında Register yazan linke tıklayarak kayıt olup, tekrar bu pencereye gelerek giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza böyle bir sayfa çıkacaktır. Benim kendi blogum ekli olduğu için tam olarak sizde böyle olmayabilir ama sitenizi eklemek için aşağıda resim de kırmızı çerçeve ile gösterdiğim “+” butonuna tıklayarak sitenizi ekleyebilirsiniz.

Yukarıda kırmızı çerçeve içersinde gösterdiğim butona tıkladığınız zaman size aşağıda ki resimde ki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Yandex Webmaster sayfasına eklemek istediğiniz site adresinizi http:// ya da https:// başlamak şartıyla sitenizi ekliyorsunuz. Eğer siteniz SSL protokolü ile yani https ile başlıyorsa başına muhakkak https:// ekini ekleyin.Normal bir site bağlantısına sahipseniz http olarak ekleyin.

Resimde gerekli açıklamayı yaptım. Add butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki resimde ki gibi bir pencere açılacaktır. Bu sayfada vermiş olduğumuz sitenin bize ait olduğunu doğrulamamız isteniyor. Bunu yaparken bize 4 tane doğrulama yöntemi sunuyor.

Bunlar:

  1. Html meta etiketi ekleyerek doğrulama (Temanızın, sitenizin <head> </head> bölümüne ekleyerek)
  2. HTML dosyası indirerek ve bu indirdiğimiz dosyayı FTP yardımıyla sitemizin kurulu olduğu sunucunun root adresine yani public_html, www ya da httpdocs dosyalarına indirdiğimiz dosyayı atarak doğrulama (EN ÇOK TERCİH EDİLENDİR!)
  3. DNS kaydı ekleyerk domaini doğrulama (Buna hiç gerek yok. 2.Yi tercih edin siz.)
  4. Whois doğrulaması yaparak doğrulama (Hiç gerek yok)
En sağlıklı yöntem olan 2. yöntemi tercih ederek devam edin.

3621

1.Adım da yandex_fb1bf679ab121f7c.html adlı yazıya tıklayarak (Sizde farklı olabilir) html dosyasını bilgisayarınıza indirin. Daha sonra bu indirdiğiniz HTML dosyasını sitenizin kurulu olduğu ana dizine /root‘a yükleyin. Örneğin: public_html, www ya da httpdocs olabilir sizde hangisi ise ona yükleyin dosyayı FTP yardımıyla.

Yükleme hızlıca bitecektir. Daha sonra tarayıcınızı açıp, “Check” adlı sarı butona tıklayarak dosyayı ftp’ye attığınızı doğrulamasını ve sitenin size ait olduğunu kanıtlayın. Eğer dosyayı doğru konuma attığınızda bu adımı başarıyla geçip site sahipliğini doğrulamış olacaksınız.

Artık web siteniz Yandex Webmaster’a eklendi!
Bu işlemden sonra yapmamız gereken tek birşey kaldı o da Yandex Webmaster aracına bir sitemap dosyası göndermek olacaktır. Eğer hazır bir yazılım kullanıyorsanız örneğin WordPress, MyBB, Joomla artık farketmiyor bir sitemap dosyası var ise elinizde bunu yandex webmastera eklemeniz gerekiyor.

Anlatımı ben WordPress altyapısında bir site olduğunu varsayarak yapıyorum, sizde sitemap dosyasınızın adı, uzantısı değişik olabilir kendi sitemap adresinize göre ekleme yapmayı unutmayın! Adımları aşağıda ki resimde anlattım.

3620

İndexing Settings” tıklıyoruz açılan alt sayfalardan “Sitemap files” tıklıyoruz.

3619

Bu sayfada Add Sitemap file bölümen sitemap dosyamızın yolunu belirtiyoruz. Url adresini yazdıktan sonra Add adlı sarı butona tıklayıp, sitemizin sitemap dosyasını göndermiş oluyoruz.

Ve artık bitti! Sitemiz başarılı bir şekilde Yandex arama motoruna eklendi ve artık bundan sonrası Yandex’e kalmış. Zamanla sitenize Yandex botları gelecek ve site içeriğinizi göndermiş olduğumuz sitemap dosyasıyla gezinip,indexlemeye başlayacaktır.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer konular


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst