Yandex Webmaster Tools Site Ekleme Sorunu ve Çözümü | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

Yandex Webmaster Tools Site Ekleme Sorunu ve Çözümü

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında tarihinde Yandex Optimizasyon kategorisinde Tweety tarafından oluşturulan Yandex Webmaster Tools Site Ekleme Sorunu ve Çözümü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 45 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Yandex Optimizasyon
Konu Başlığı Yandex Webmaster Tools Site Ekleme Sorunu ve Çözümü
Konuyu başlatan Tweety
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Tweety

Tweety

Paylaşım Ekibi
Katılım
6 Ocak 2020
Mesajlar
691
Yaş
20
Konum
Yurtdışı
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
İnstagram
Aldığı Beğeni
12
Yandex Webmaster Tools’ a Site Nasıl Eklenir?
Çoğumuz arama motorlarına sitemizi otomatik olarak kaydettiğimiz için olsa gerek, Yandex’ e ve diğer bazı arama motorlarına kaydın otomatik olacağını zannederiz, oysaki bu işlem hem risklidir hem de her seferinde başarı sağlayamayız. Eğer yanlışsam düzeltin, bildiğimiz kadarıyla arama motorlarına kayıt işlemi 14-15 günde bir olmalıdır. Buna ayda iki defada diyebiliriz. Aşırı gidildiği takdirde ve hele ki yeni bir site ise çeşitli cezalara maruz kalma durumu söz konusu olabilir.

3616

Gelelim esas konuya, Yandex Webmaster Tools “Araçları” sayfasına gitmek için Google’ da “Yandex Webmaster” diye aratarak yazın. Bir saniye bekleyin, kolaylık olması açısından size tam adresi vereyim. girip, gerekli kayıt işlemlerini yaptıktan sonra site ekle kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfadaki uyarıları okuduktan sonra çubuğa eklemek istediğiniz site URL’ sini yazıp ekle diyoruz. İşte tamda bu noktada “Sunucu 403 hatalı HTTP kodunu döndürüyor (200 kodu beklendi).” diye bir hata alıyoruz. “403 Forbiden Yasaklandı” yani yasaklanan HTTP kodunu döndürüyor gibi bir mana çıkıyor. Sizde böyle bir hata kodu alıyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

403ForbiddenYasaklandı

Durumu Yandex Webmaster yetkililerine yazarak, aldığım hata kodu ile alakalı olarak sitemi Yandex Webmaster Tools’ a kayıt yapamadım diye yazdım.

Cevap çok geçmeden geldi “Ancak bu aşamada durumu hosting sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Siteniz botumuza 200 HTTP kodu vermediği sürece ne yazık ki indekslenemez.” diye yazdılar.

Ve netice olarak hosting sağlayıcıma da mail attım. Bu konuda bize şunları yazdılar;

“Sitenizin Yandex’ in botu tarafından indekslenememesi ile ilgili olarak, robots.txt dosyanızda özellikle Yandex‘ in indekslemesini engelleyici bir girdi göremiyorum.

User-agent: *

Disallow: */cgi-bin/

Disallow: */wp-admin/

Disallow: */wp-includes/

Disallow: */wp-content/plugins/

Disallow: */wp-content/cache/

Disallow: */wp-content/themes/

Disallow: /category//*

Disallow: */trackback/

Disallow: */feed/

Disallow: */comments/

Disallow: /*?

Sorunun incelenip, teşhis edilmesi ve giderilebilmesi için bu destek biletinize gerekli notasyonu ekleyip ilgili departmanımıza aktarıyorum. Bu konuda kısa bir incelemenin ardından geri dönüş yaparak daha fazla bilgi vereceğiz. Sabır ve anlayışınız için çok teşekkür ederiz.” dediler.

Sitenin can damarı olan robots.txt dosyasını birde Yandex Webmaster Tools araçlarında sorgulatalım. Sayfaya girin ve sağ yan taraftaki sidebar bölümde bulunan Robots.txt denetimi sekmesine tıklayın. Host adına, sitenizin alan adını yazıp sorgulatın. “robots.txt yüklenemedi” gibi bir hata alıyorsanız sorun devam ediyor demektir. Yine Sitemap dosya denetimi sekmesine tıklayarak bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Konuyla alakalı olarak sitemi neden Yandex Webmaster’ a ekleyemediğim, Host sağlayıcım tarafından bildirildi. Sitemin .htaccess Dosyası içerisinde, Yandex botlarının girmesine engel olan kodların bulunduğunu hiç düşünmemiştim. Bu kodlar Yandex Webmaster Tools’ a sitemin eklenmesi konusunda engel teşkil ediyordu.

Bu kodların neden orada olduklarını doğrusu anlıyamadım. Kendim mi yerleştirdim? Yoksa farklı bir şekilde mi geldi? Bilmiyorum. Sonuç olarak sitemi Yandex Webmaster Tools’ a ekleyebilmiştim. Fakat sorun tam olarak çözülmüş değildi. Şimdide site index almıyordu.

Birlikte çalıştığım bir yönetici arkadaşım vardı Yandex Webmaster Tools’ a site ekleme sorununu kendisine arz ettim. Kendisi bunun öyle kolay olmadığını sitenin indexlenmesinin çok uzun bir zaman alabileceğini söyledi. Bunun en fazla iki hafta kadar olabileceğini düşünmüştüm. Yanılmışım, neredeyse iki ay kadar oldu tık yok. Yine de Yandex Webmaster Tools araçlarına girip ara, ara kontrollerimi yaptım. Geçenlerde site haritası ekle kısmına site haritamı ekledim.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer konular


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst